Pirms Otrā pasaules kara Liepājā (Libau) darbojās 12 sinagogas un lūgšanu nami. Visnozīmīgākā bija Lielā Horālā sinagoga1 Pētera ielā 13 (tag. Kuršu 11/13). Tā bija ļoti skaista ēka un viena no lielākajām un mākslinieciskā ziņā vērtīgākajām sinagogām Latvijā.

Cинагога на Ораниенбургерштрассе в Берлине

Liepājas Lielā Horālā sinagoga

Liepājas Lielā Horālā sinagoga tika celta laikā no 1870.–1873. gadam neorenesanses stilā un veidota pēc Oranienburger Straße sinagogas parauga Berlīnē 4). Sinagogas rietumu pusi vainagoja trīs kupoli. Tika tiražētas pastkartes ar Liepājas Lielās Horālā sinagogas kā ievērības cienīgas sakrālās celtnes fotoreprodukcijām.

Horālās sinagogas celtniecība izraisīja sīvu konfliktu ar tradicionālās sinagogas celtniecības sekotājiem. Gaons Elijahu Liders, kurš tajā laikā bija Žagares (tag. Žagare, Lietuva) un Goldingenas (tag. Kuldīga) rabīns, uzlika aizliegumu, jo jumta korē slējās kupols ar Dāvida zvaigzni, kas no tālienes izskatījās kā krusts, un bima (katedra, Toras lasīšanas pults) atradās līdzās svētākajai vietai Aron kodeš (Toras glabāšanas skapītis jeb šķirsts). Turklāt sinagogas sieviešu galerijas starpsiena bija veidota ļoti zema un sievietes bija redzamas līdz pusei. Šī aizlieguma dēļ trīs gadus sinagoga stāvēja tukša, un vācu ebreju minjans2 kuru katru dienu gatavojās izklīst. Stāsta, ka bada gados solīja bagāti atalgot tirgus ebrejus, lai viņi dotos lūgties uz sinagogu, tomēr neviens negāja. 1876. gadā notiekošajā iejaucās Lietuvas ortodoksālie rabīni Gilels un Elijagu (Eli Dovs Bērs Levinsons), un rezultātā tika panākta vienošanās. Pateicoties viņu pūlēm, no kupola tika noņemta Dāvida zvaigzne, bimu pārvietoja sinagogas centrā un paaugstināja sieviešu galerijas starpsienu.

Liepājas Lielā Horālā sinagogā bija augsti profesionāls kantoru3 koris un zēnu koris, kurš svētkos pavadīja kantoru dziedājumu. Tādās dienās Horālā sinagoga bija pilna ar cilvēkiem, un klausīties kori un izcilos kantorus ieradās ne tikai ebreji, bet arī citu tautību pārstāvji – liturģiskās mūzikas cienītāji. Liepājā viesturnejās bieži ieradās Eiropā pazīstami kantori, piemēram, Moše Kusevickis un citi. Visspilgtākā personība kantordziedāšanā bija Ābrams (Allans) Mihelsons. Viņš piedzima Liepājā 1919. gada 17. decembrī , miris 1991. gada 29. septembrī Vudlendhilsā (Kalifornijā, ASV).

This image has an empty alt attribute; its file name is people-sinagoga-new.png

Liepājas Lielās Horālās sinagogas Kantoru un zēnu kori

Liepājas Lielās Horālas sinagogas nojaukšana, 1941.g. jūnijs

lasīt tālāk