Piemiņas plāksne pie ēkas Tirgoņu ielā 22 (bij. Tirgoņu iela 14) tika uzstādīta 2004. gadā par godu Robertam un Johannai (Annai) Seduliem, kuri 1981. gadā saņēma Izraēlas valsts augsto apbalvojumu – medaļu „Taisnīgajiem starp tautām”. Viņi no 1943. gada 5. oktobra līdz 1945. gada 9. maijam slēpa un izglāba 11 Liepājas ebrejus. Arī pēc tam, kad Roberts 1945. gada martā gāja bojā, sprāgstot artilērijas šāviņam, Anna līdz kara beigām turpināja par viņiem rūpēties.

Dāvids Zivcons un Roberts Seduls

Fragments no Kalmana Linkimera dienasgrāmatas „Nineteen months in a cellar: how 11 Jews eluded Hitler’s henchmen:1

„Roberts saviem draugiem slēptuvē reiz teica: „…tagad es jums gribu paziņot ko nopietnu. Es zinu, ka tuvojas laiks, kad Latvija tiks atbrīvota. Kā un kas notiks, es nezinu. Es zinu tikai to, ka jūs vēlaties atriebties slepkavām, un jums uz to ir tiesības, pat pienākums. Bet es tev lūdzu (Kalman) tikai vienu: lai vairāk neciestu nevainīgi cilvēki. Kad pie tevis atnāk nevainīgs cilvēks, neaizdari viņam savas durvis, palīdzi viņam, neaizraujies (ar aklu atriebību); atceries, ka arī es jums palīdzēju tikai tāpēc, ka jūs esat nevainīgi.”

Kalmans Linkimers viņam atbildēja:

„Robert, mums, ebrejiem, kā arī krieviem nekad nav bijis plānu iznīcināt tautu tikai tādēļ, ka viņu priekšteči bija latvieši, lietuvieši vai čigāni. Mēs uzskatām, ka ikvienam ir tiesības dzīvot, bet tikai līdz tam brīdim, kamēr viņš neapdraud nevainīgo dzīvības, tad viņu jāsoda. Mēs nevēlamies vajāt nevainīgus cilvēkus. Tomēr jums, latviešiem, vispirms jāsargās no saviem tautiešiem, jo viņi cenšas iznīcināt citus, tikai lai izpatiktu vāciešiem.”

lasīt vairak….