Liepājnieku salidojumi

1. Sākot ar 20. gadsimta 50. gadiem, kad Izraēlā tika dibināta ebreju, izceļotāju no Igaunijas un Latvijas, apvienība, sāka notikt pirmās liepājnieku tikšanās.

2. Pirmo Vispasaules geto un koncentrācijas nometnēs ieslodzīto tikšanos Rīgā organizēja Marģers Vestermanis un Aleksandrs Bergmans 1988. gadā

3. Grūti iedomāties, ko ir nācies pārciest šiem cilvēkiem, lai ne tikai izdzīvotu, bet pārciestu tuvinieku zaudējumu sāpes, un, tiekot tam visam pāri, atbrauktu uz savas bērnības un jaunības pilsētu, kuru tik ļoti ir mīlējuši.
Šī tikšanās kļuva par pamatu, lai regulāri notiktu Latvijas ebreju salidojumi (Reunion of Latvian Jewry)

4. Katrā no šīm tikšanās reizēm piedalījās liepājnieki, viņu bērni un mazbērni. Šiem brīnišķīgajiem cilvēkiem ir izdevies pa graudiņam savākt atmiņu stāstus par pirmskara Liepāju, par Holokausta šausmām un brīnumainajām izglābšanām, pateicoties īpašajiem ļaudīm – Taisnīgajiem starp Tautām.

5. Pirmais krājums, ko Izraēlā izdeva Liepājnieku apvienība apmēram 1984. gadā, saturēja informāciju par izglābtajiem Liepājas ebrejiem, norādīja viņu adreses un kontakttelefonus.

6. Nākošais krājums – neliels liepājnieku atmiņu krājums par savu pilsētu, par ebreju pirmskara dzīvi iznāca aptuveni 1985. gadā. Autori stāsti bija sarakstīti idišā, vācu un angļu valodās. Šobrīd buklets ir pieejams internetā angļu valodā. Fonds gatavo tā izdošanu krievu un latviešu valodās.

7. Pirmajā tikšanās reizē 1988. gadā savā uzrunā Raja Vestermane – Mazina teica: „Mans dzīvesbiedrs, kurš nav liepājnieks mēdza teikt:

Šī tava Liepāja ir pati dīvainākā vieta, par kuru es jebkad esmu dzirdējis. Tur dzīvoja apmēram 9000 ebreju. Nacisti nogalināja vairāk kā 90% no viņiem, bet, lai kur mēs nebrauktu, visur vienmēr ir kaut viens liepājnieks!”

Šis fenomens – lielas mīlestības un uzticības izrādīšana, atšķir mūs, visus, kas ir dzimuši un uzauguši šajā mazajā pilsētā pie Baltijas jūras. Kādreiz dažādu iemeslu dēļ pametušiem Liepāju (Libavu), mums agri vai vēlu rodas nepārvarama vēlēšanās atgriezties. Atgriezties pie jūras, brīnišķīgās pludmales, parka, ielām, kuras nes daudzu gadsimtu nospiedumus, bet galvenais – atgriezties pie savām saknēm.

8. Sekojošās Liepājas ebreju tikšanās notika Vispasaules Latvijas izcelsmes ebreju salidojumos Rīgā 1993., 1998., 2001., 2004. gados, Izraēlā 2007. gadā, Rīgā un Liepājā 2011. gadā un 2014. gadā Liepājā.

Salidojumi